NC1200SL
Hypex NC1200 Based Amplifier
Hypex Nc1200 based amplifier – Powerful and precise
Thrilling sound experience with our custom input buffer boards
very big soundstage and defined 3D sound
APOLLON AUDIO Pro INPUT BUFFER – Sparkos labs SS2590 OP AMP
Apollon Audio PRO Input Buffer – Sonic Imagery 990ENH TICHA Discrete Op Amp
Sparkos Labs SS78 & SS79 Discrete Voltage Regulators
Power rating (per channel)
Watt @ 2 Ohm
Watt @ 4 Ohm
Watt @ 8 Ohm
Technical Specifications
Stereo True Dual Mono Design
Frequency Response: 0 – 50k Hz +0/-3dB
Low Distortion: THD+N – – 0.0008 % 20Hz
High Input Impedance: 100 Kohm
Signal to noise ratio: 137db
28 dB Gain
Ultra High Damping Factor
Power rating (channel): 1200W @ 2ohm | 700W @ 4ohm | 400W @ 8ohm
Case Dimensions: 450 x 352 x 80 mm ( 104mm height with feet)      Case Dimensions (with Hypex On-board buffer): 450 x 282 x 80 mm ( 104mm height with feet)
Weight: 14 kg
Components
Hypex SMPS1200A700 (2 pcs.)
Hypex Ncore NC1200 amplifier (2 pcs.)
Apollon Audio Pro Input Buffer Board (2 pcs.) – optional
High quality low voltage PSU for standby control
Neutrik gold plated XLR line input sockets (2 pcs.)
Gold plated RCA input sockets with selector switch (2 pcs. optional)
Apollon Pure OFC binding posts
Neotech UP-OCC 12AWG Solid Copper Speaker output wire
12V Trigger with passthrough (optional)
High quality fused mains input socket with power ON/OFF button
Aluminium enclosure with anti-vibration aluminium feet
Hypex NC1200 Modules
Hypex SMPS1200 Power supplies
Apollon Audio Input Buffer Boards
Enclosure description and options
The Apollon Audio NC1200SL amplifier case with Hypex NC1200 modules is very elegant and made of anodized aluminium. You have the option to choose a black or silver finish of the 10mm aluminium front plate aswell as black or silver finish of the aluminium feet. If you would like to have the option to mount the amplifier inside a rack there is also an option with 4mm rackmount faceplate in silver or black finish.
Extended 2 years Full Warranty
Choose a discrete Op Amp that best suits your listening preference
Sparkos Labs SS2590
PRO discrete Op Amp
Listening impression and sound characteristics
Sonic Imagery 990 Dual Discrete Pro Op Amp
What our clients say about the NC800SL
I am glad I found Apollon Audio.
I have to go. More guests are coming. The Folsom prison is inviting itself to my place. “
Nicolas Payen (Singapore)
Very happy so far with my purchase.  Thanks again!”
Rich Stratton (Atlanta, USA)
http://www.rtmastering.com
Dominique Meyer (Switzerland)
Cyril Khoudir (France)
What you get!
When you buy the Apollo Audio NC1200SL amplifier today you get:
R
A Handbuilt amplifier. The Apollon Audio NC1200SL amplifier is carefully assembled by hand.
R
Hypex SMPS powersupplies.  Each providing 1200W of power is a key factor for sound dynamics.
OP Amp of your choice. Sparkos Labs SS2590 or Sonic Imagery 990 Pro OP Amp (optional).
Power rating. The amplifier gives you 1200W@2ohm, 700W@4ohm and 400W@8ohm of power (per channel).